Oreolar muhtemelen mağazadan satın alınan ve tamamen tesadüfen vegan olan geleneksel atıştırmalıkların en yaygın kullanılan örneğidir, ancak oreo vegan mı?

Hepimiz bir noktada bu iddiayı duymuşuzdur ve çoğumuz bunu, bir gıdanın vegan olmasının ne kadar kolay olduğunu veya hayvansal ürünler içeren başka bir gıda hakkında, kremalı çikolatalı bir sandviç ise gereksiz yere şikayet etmenin ne kadar kolay olduğunu göstermek için kullanmışızdır. kurabiye vegan olabilir, hayvansal ürünler içeren bazı sade beyaz ekmek markalarının mazereti olamaz!

Fikir o kadar yaygın ki, genellikle kabul edilebilir gördükleri konusunda çok katı olan PETA, vegan olmayanları hayvansal ürünler içermeyen gıdaların tadını çıkarmanın kolay olduğuna ikna etmek amacıyla birkaç yıl önce Oreos’un vegan olduğu hakkında bir tweet yayınladı.

PETA’nın iddialarını savunmasına rağmen, birçok vegan Oreos’la ilgilendiğinden, tweetleri çok fazla tartışmaya yol açtı.

Bunun nedenini açıklayacağız ve Oreos’un sizin için kabul edilebilir olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için Oreos ile olası sorunları ayrıntılı olarak tartışacağız.

Oreo Vegan mı?

Oreolar bir nevi vegan yemeğidir ve birçoğumuz ilk vegan olduğumuzda iyi olduklarını düşünür, ancak daha sonra sorgular. Başkalarını veganlığın sonsuz salatalar ve kuru tostlardan oluşan bir yaşam anlamına gelmediğine ikna etmek için faydalı olabilirler, ancak vegan diyetinde gerçekten bir yeri olup olmadığını daha dikkatli düşünmeliyiz.

Sonuçta, çapraz bulaşma riskinin mi yoksa bileşenlerin etik olmayan üretim yöntemlerinin mi Oreos’u sizin için vegan olmaktan çıkaracağına karar vermek size kalmış. Bu makaleyi okuduktan sonra, başka bir yerde açıkça ilan edilmemiş olsalar bile, ilgili tüm gerçeklere sahip olduğunuzu umuyoruz.

Artık ihtiyacınız olan her şeyi bildiğinize göre, gerisi size kalmış!

Oreo Kendilerine Vegan mı Diyor?

İlk önce ilk şeyler: şirketin ürünüyle ilgili kendi iddialarına bakalım.

Oreos’un her içerik listesine eklenemeyecek kadar çok aroması ve çeşidi var, ancak hemen hemen hiçbirinin hayvansal içerik içermediğini söylemek yeterli. Oreo, birçok marka gibi, tatiller ve mevsimler boyunca özel sınırlı sayıda Oreo’ları piyasaya sürme alışkanlığını da edindi.

Ancak Oreo, SSS’lerinde veganlık konusuna değiniyor: “Oreo’da çapraz temas olarak süt var ve bu nedenle veganlar için uygun değiller.”

Bu, sütün Oreo kurabiyelerinin üretildiği aynı tesiste kullanıldığı ve az miktarda süt bulunma ihtimalinin olduğu anlamına gelir. Bazı veganlar eser miktarda süt olasılığından rahatsız olmasalar da, yediğimiz Oreo’nun tamamen vegan olup olmadığından asla emin olamayız.

Sorunlu Bitki Bazlı Malzemeler

Bunu muhtemelen şimdiye kadar biliyorsunuzdur, ancak birçok vegan için bir ürünün kabul edilebilir olması için doğrudan hayvan kaynaklı bileşenlerin eksikliğinden daha fazlasını gerektirir. Bitki kaynaklı içerikler, desteklememeyi tercih edebileceğimiz şüpheli çiftçilik ve üretim uygulamalarını içerebilir ve Oreos bunlardan birkaçını içerir.

Şeker

Bu, baktığımız Oreo çeşidine bağlı olarak ya birinci ya da ikinci bileşendir ve büyük bir sorun teşkil etmektedir. İşlenmiş şeker, sığırların kemiklerinden elde edilen kemik kömürü kullanılarak filtre olarak yapılabilir. Bu işlem, çoğu insanın şekerin “olması gerektiğini” düşündüğü beyaz rengi elde etmek için şekeri ağartır.

Kullanılabilecek başka renk giderici filtreler de vardır, bu nedenle tüm işlenmiş şekerler yasak değildir, ancak hangi ürünlerin vegan dostu şeker içerdiğini bilmek zordur. Etik vegan markalar tarafından yapılan yiyecekler söz konusu olduğunda, genellikle tüm bileşenlerinin doğru kaynaklardan geldiğine güveniriz.

Oreo ürünlerini vegan olarak pazarlamadığından, şekerinin vegan süreçleri kullanılarak yapıldığını varsaymak için hiçbir neden yoktur.

Palmiye yağı

Palm yağı, veganlar ve vegan olmayan çevreciler arasında oldukça tartışmalı bir içerik haline geldi. Tabii ki, gerçek yağ bitki bazlıdır, ancak üretimi genellikle etik olmaktan uzaktır.

Arazi, bir çevre sorunu olduğu kadar hayvan hakları sorunu olan plantasyonlara yer açmak için ormansızlaştırılıyor ve yok ediliyor.

Endonezya, sera gazı üreten ilk on ülke arasında yer alıyor ve bunun çoğu palm yağı üretiminden kaynaklanıyor. Ormansızlaştırılmış alanlarda yaşayan hayvanlar, toprağı temizlemek için ateş kullanıldığında veya daha sonra bir zamanlar evleri olan yere geri dönmeye çalıştıklarında plantasyon işçileri tarafından öldürüldüğünde genellikle canlı canlı yakılır.

Endüstri, plantasyon işçilerini ve çocuk işçileri sömürme eğiliminde olduğundan, palmiye yağıyla ilgili insan hakları endişeleri bile var.

Oreo’nun ana şirketi (ve Wheat Thins, Triscuit & Ritz gibi birçok popüler krakerin ana şirketi) olan Mondelez International, 2014’ten beri ürünleri için daha sürdürülebilir palmiye yağı tedarik etmek için çalıştığını iddia ediyor, ancak birçoğu bu çabalarına şüpheyle bakıyor. Yayınladıkları “eylem planları” gerçek bir fark yaratacak kadar spesifik veya aşırı değil.

Mondelez’in işbirliği yaptığı Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası (RSPO), çevreciler tarafından sürdürülebilirliğe yönelik herhangi bir gerçek adımı teşvik etmeden kamuoyu imajını iyileştirmeye yönelik bir aldatmaca olarak defalarca kınandı.

Birkaç çalışma, RSPO sertifikalı plantasyonlarda RSPO olmayanlara kıyasla hayvanlar üzerindeki etkinin iyileşmediğini ve çevreye olan yararın minimum olduğunu göstermektedir.

Renkler

Orijinal kurabiyeler renkli olmasa da, aromalı ve özel baskı Oreo’ların çoğu renklidir. Bu çeşitler, kurabiyelerin görünümünü lezzete uydurmak için genellikle Kırmızı 3 ve Sarı 5 gibi renkler kullanır ve hayvansal ürünlerden yapılmasa da hayvanlar üzerinde test edilir.

Bu tür çalışmalarda yer alan hayvanlar, bileşiğin ne kadarının öldürücü olduğunu görmek için, onları öldürene kadar genellikle yapay renklerle beslenir ve diğer zamanlarda, çalışmanın sonunda basitçe öldürülürler.

Bu nedenle veganlar, hayvansal ürünler içermeseler ve testler sona erdiğinde bile, hayvanlara zarar veren hiçbir şeyi desteklemek istemedikleri için içeriklerle ilgili sorun yaşarlar.

Kategori:

Etiketler: