Diyet Listeleri

Diyet listeleri, kişinin alışkanlıkla tükettiği yiyecek ve içeceklerin toplamıdır. Diyet, diyet yoluyla belirli bir kiloya ulaşmaya veya korumaya çalışma uygulamasıdır. İnsanların beslenme tercihleri ​​genellikle etik ve dini inançlar, klinik ihtiyaç veya kilo kontrolü arzusu gibi çeşitli faktörlerden etkilenir.

Tüm diyetler sağlıklı kabul edilmez. Bazı insanlar sağlıksız beslenmek için bilinçli bir seçim yapmak yerine alışkanlık yoluyla sağlıksız diyetleri takip eder. Bu tür yeme alışkanlıklarına uygulanan terimler arasında “abur cubur diyeti” ve “Batı diyeti” yer alır. Pek çok diyet, klinisyenler tarafından önemli sağlık riskleri ve minimum uzun vadeli fayda sağladığı düşünülmektedir. Bu özellikle, bir kişinin normal yeme alışkanlıklarında büyük değişiklikler içeren kısa vadeli, kilo verme planları olan “çarpma” veya “fad” diyetler için geçerlidir.

İnanç temelli diyetler

Bazı insanların beslenme tercihleri, dini, manevi veya felsefi inançlarından etkilenir.

 • Budist diyeti: Budizm’in belirli diyet kuralları olmasa da, bazı Budistler vejeteryanlığı Mahayana Budizminin Beş İlkenin ilkini katı yorumuna dayanarak uygularlar.
 • Hindu diyeti: Hinduizm’in takipçileri için ahimsa (zarar vermeme) ilkesine dayanan lakto vejeteryan diyetlerini (çoğu olmasa da ) takip etmek popülerdir. Sığır eti/sığır eti tüketmek yasak veya en azından ineklere saygı nedeniyle takipçiler arasında tabu. Hindistan’daki çoğu Hindu, et tüketimini kasıtlı olarak bir şekilde sınırlandırıyor.
 • Jain diyeti: Jain inancının ahizmayı nasıl yorumladığı nedeniyle, vejeteryanlık takipçiler için zorunlu kabul edilir; özellikle bir lakto-vejetaryen diyeti veya vegan diyeti Jainler için uygun kabul edilir. Çoğu Jain, köklerinden söküldüklerinde böceklere, solucanlara ve mikroorganizmalara zarar vermemek için kök sebzeleri tüketmekten kaçınır. Çoğu aynı zamanda bir çeşit oruç tutar. Jainizm’in bazı çeşitleri bal, mantar, alkollü içecekler ve fermente gıdaların tüketimini daha da caydırır veya yasaklar.
 • İslami diyet: Müslümanlar, yalnızca helal olan ve İslam’da izin verilen gıdalardan oluşan bir diyet uygularlar. Helalin zıttı haramdır, yani İslami olarak haramdır. Haraam maddeler arasında alkol, etoburlar, domuz eti ve diğer geviş getirmeyen hayvanlar ve İslami ritüel kesim yöntemiyle ( Dhabiha ) öldürülmemiş bir hayvandan elde edilen herhangi bir et bulunur. Helal bir hayvan insanlar tarafından işkenceye tabi tutulmuşsa, eti yine de Müslümanlar için caiz değildir.
 • I-tal: Rastafari hareketinin birçok üyesinin diyetini etkileyen bir dizi prensip. Bir ilke, doğal gıdaların tüketilmesi gerektiğidir. Taze, organik ve ideal olarak evde veya yerel olarak yetiştirilen ürünlerin tüketilmesine vurgu yapılır. Başka bir ilke, “temiz olmayan” yiyecek türlerinden kaçınmayı içerir; İncil öğretilerinden etkilenen tanım. “Yaşam enerjisini” korumak için Rastafaryanlar, teetotalizmi teşvik eder ve birçok Rastafaryan, I-tal’i vejetaryenliği veya veganlığıda savunmak için yorumlar. Pek çok takipçi deniz ürünlerini I-tal diyetine kabul edilebilir bir katkı olarak görüyor ancak hangi türlere izin verdiklerini kısıtlıyorlar; bir ayak uzunluğundaki balıklardan genellikle kaçınılır ve tüm kabuklu deniz ürünleri, Koşer hayvanları olmadıkları için kaçınılır – aksinepullarla yüzgeçli balık.
 • Koşer diyeti: Yahudi diyet yasaları seti olan Kaşrut kapsamında izin verilen yiyeceklerin Koşer olduğu söylenir. Bazı yiyecekler ve yiyecek kombinasyonları Koşer değildir ve yiyeceklerin Kaşrut’a uygun olarak hazırlanmaması, aksi takdirde izin verilen yiyecekleri Koşer dışı yapabilir.
 • Yedinci Gün Adventistleri diyeti: Yahudiliğin Koşer gıda kurallarını alkollü içeceklere ve (bazen) kafeinli içeceklere karşı yasaklarla birleştirir. Bütün gıdaları tüketmeye vurgu var. Et tüketimi şiddetle tavsiye edilmemektedir, ancak buna mutlaka izin verilmemektedir; Adventistlerin yaklaşık yarısı lakto-ovo-vejetaryendir. Vegan ve pesketaryen diyetler de genel halka kıyasla Adventistler arasında daha popülerdir, ancak diğer Adventistler hala Koşer etlerini yemeye isteklidirler.
 • Bilgelik Sözü diyeti: İsa Mesih’in Son Zaman Azizleri Kilisesi üyeleri tarafından kabul edilen bir kutsal kitap olan Doktrin ve Antlaşmalar’ın bir bölümünün adı. Diyet tavsiyesi, “mevsiminde” sağlıklı bitkileri, “kış, soğuk veya kıtlık zamanlarında” az miktarda et yemeyi ve “hayatın asası” olarak tahılı içerir. Tütün, alkol, kahve ve çaya karşı olan emirlerin aksine – etten kaçınmaya uyum, İsa Mesih’in Son Zaman Azizleri Kilisesi arasında her zaman isteğe bağlı kalmıştır ve etten kaçınmaya yapılan vurgu büyük ölçüde kaldırılmıştır. Resmi bir kilise yayını, “modern soğutma yöntemleri artık eti her mevsimde korumayı mümkün kılıyor” diyor.
 • Remba/Lemba diyeti: Lemba insanları veya Remba insanları Güney Afrika’da bulunur ve beslenmeleri kültürlerine dayanır. Günleri etleri ve karbonhidratları içerir, ancak et, hayvandan maksimum kan akıtmak için belirli bir şekilde kesilir. Yemek yapan ve hazırlayan kişinin temizliğine ve yemek için kullanılan kapların temizliğine özellikle dikkat ederler. Diyetleri domuz eti içermez.

Kalori ve kilo kontrolü diyetleri

Kilo verme arzusu, mevcut bir kiloyu koruma arzusu gibi, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için ortak bir motivasyondur. Birçok kilo verme diyetinin bazıları tarafından değişen derecelerde sağlık riski içerdiği düşünülür ve bazılarının etkili olduğu yaygın olarak kabul edilmez. Bu, özellikle “çarpma” veya “moda” diyetler için geçerlidir.

Aşağıda listelenen diyetlerin çoğu birden fazla alt kategoriye girebilir. Bu durumda, o diyetin girişinde belirtilir.

Düşük kalorili diyetler

 • 5:2 diyeti: Michael Mosley tarafından 2012’de popüler hale getirilen aralıklı oruç diyeti.
 • Aralıklı oruç: Kalori kısıtlama yöntemi olarak oruç tutmama ve oruç tutma arasında bisiklet sürmek.
 • Body for Life: 12 haftalık Body for Life programının bir parçası olarak tanıtılan bir kalori kontrollü diyet.
 • Çerez diyeti: Açlığı bastırmak için genellikle yemek yerine az yağlı kurabiyelerin yendiği bir kalori kontrollü diyet.
 • Hacker’ın Diyeti: John Walker’ın The Hacker’s Diet’inden kalori kontrollü bir diyet. Kitap, istenen kiloya ulaşmanın ve bu kiloyu korumanın anahtarının tüketilen ve kullanılan kalorileri anlamak ve dikkatle izlemek olduğunu öne sürüyor.
 • Nutrisystem diyeti: Nutrisystem, Inc.’den kilo verme planının diyet öğesi. Nutrisystem, belirli oranlarda yağ, protein ve karbonhidrat içeren düşük kalorili yemekler dağıtır.
 • Weight Watchers diyeti: Yiyeceklere puan değerleri atanır; Diyet yapanlar, günlük puan limitleri içinde kalmak şartıyla, puan değeri olan herhangi bir yemeği yiyebilirler.

Çok düşük kalorili diyetler

Çok düşük kalorili bir diyet günde 800’den az kalori tüketiyor. Bu tür diyetler normalde bir doktor gözetiminde takip edilir. Sıfır kalorili diyetler de dahildir.

 • Hindistan (nefes alma diyeti): İnsanın geçimi için yiyeceğin değil, prananın gerekli olduğu inancına dayanan, hiçbir yiyeceğin tüketilmediği bir diyet.
 • KE diyeti (besleme tüpü diyeti): Bireyin bir besleme tüpünden beslendiği ve hiçbir şey yemediği bir diyet.
 • Son Şans diyeti: Genel önerme, daha zayıf /diyetçinin günde yalnızca bir düşük kalorili yüksek proteinli içecek tüketeceğidir. Bu, günde en fazla 400 kaloriye eşittir.
 • Dil Yaması Diyeti: Yemek yemeyi acı verici hale getirmek için dile Marlex yaması dikmek. Günlük kaloriler daha sonra sıvı formda günde maksimum 800 ile sınırlandırılır.

Düşük karbonhidratlı diyetler

 • Atkins diyeti: 20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında beslenme uzmanı Robert Atkins tarafından popüler hale getirilen düşük karbonhidratlı bir diyet. Taraftarlar, bu yaklaşımın, düşük kalorili diyetlerden daha başarılı bir kilo verme yolu olduğunu savunuyorlar; eleştirmenler, düşük karbonhidrat yaklaşımının artan sağlık riskleri oluşturduğunu savunuyor. Atkins diyeti, kişi aşamalardan geçerken karbonhidrat tüketiminde kademeli bir artış ile dört aşamadan (İndüksiyon, Dengeleme, İnce Ayar ve Bakım) oluşur.
 • Dukan Diyeti: Yüksek protein ve sınırlı karbonhidrat tüketimine dayalı çok adımlı bir diyet. Kısa süreli kilo kaybını kolaylaştırmayı amaçlayan iki adımla başlar, ardından bu kayıpları pekiştirmeyi ve daha dengeli uzun vadeli bir diyete dönmeyi amaçlayan iki adımla devam eder.
 • Kimkins: Kilo kaybı için yoğun olarak desteklenen bir diyet, hileli olduğu bulundu.
 • South Beach Diyeti: Hızlı kilo vermenin ve sağlıklı olmanın anahtarının diyetten tüm karbonhidratları ve yağları kesmek değil, doğru karbonhidratları ve doğru yağları seçmek olduğunu söyleyen Miami merkezli kardiyolog Arthur Agatston tarafından geliştirilen diyet.
 • Stillman diyeti: Atkins diyetinden önce gelen ve belirli gıda bileşenlerinin tüketilmesine izin veren karbonhidrat kısıtlı bir diyet.

Az yağlı diyetler

McDougall’ın nişasta diyeti, tüm hayvansal gıdaları ve ilave bitkisel yağları hariç tutan, patates, pirinç ve fasulye gibi nişastalara dayanan yüksek kalorili, yüksek lifli, düşük yağlı bir diyettir. John A. McDougall, zaman içinde dünya çapında kaç medeniyetin nişastalı gıdalar üzerinde geliştiğine dair tarihsel gözlemlerden yararlanıyor.

Şok diyetler

Şok diyetler, çok hızlı kilo vermek amacıyla kullanılan çok düşük kalorili diyetlerdir. Gıda tüketiminde aşırı, hızlı değişiklikler yapmayı içeren diyet planlarını tanımlarlar, ancak aynı zamanda sağlıksız olarak kabul edilen yaygın yeme alışkanlıkları için aşağılayıcı terimler olarak kullanılırlar. Bu diyet tehlikelidir ve tıbbi olarak denetlenen bir ortamda yapılmadığında ani ölüme neden olabilir. Burada listelenen birkaç diyet, bu listenin diğer bölümlerine de uyan kilo verme diyetleridir. Bu durumda, bu diyetin girişinde belirtilecektir.

 • Beverly Hills Diyeti: İlk günlerde sadece meyve içeren, altıncı haftaya kadar besin seçimini kademeli olarak artıran aşırı bir diyet.
 • Lahana çorbası diyeti: Ağır lahana çorbası tüketimine dayanan düşük kalorili bir diyet. Şok diyet olarak kabul edilir.
 • Greyfurt diyeti: Greyfurtun yemek zamanlarında bol miktarda tüketildiği, kilo vermeyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir moda diyetidir.
 • Monotrofik diyet: İstenilen kilo kaybını sağlamak için belirli bir süre boyunca yalnızca bir gıda maddesini veya bir tür gıdayı yemeyi içeren bir diyet.
 • Metro diyeti: Bir kişinin daha yüksek kalorili hızlı yiyecekler yerine Subway sandviçlerini tükettiği bir çarpışma diyeti. Kilo verme çabasının bir parçası olarak yemeklerini Subway sandviçleriyle değiştirdikten sonra 245 kilo veren hükümlü seks suçlusu ve eski obez öğrenci Jared Fogle tarafından ünlendi.

Detoks diyetleri

Detoks diyetleri, yararsız veya zararlı olduğu düşünülen maddeleri ya tüketmemeyi ya da atmaya çalışmayı içerir. Örnekler arasında gıda tüketimini renklendirici veya koruyucu içermeyen gıdalarla sınırlamak, takviye almak veya çok miktarda su içmek sayılabilir. Özellikle ikinci uygulama, önerilen seviyelerden önemli ölçüde daha fazla su içmek hiponatremiye neden olabileceğinden eleştirilere hedef olmuştur.

 • Meyve suyu orucu: Besinlerin yalnızca meyve ve sebze sularından elde edildiği bir detoks diyeti şeklidir. Bu tür diyetlerin sağlık üzerindeki etkileri tartışmalıdır.
 • Master Cleanse: Yiyecek yerine çay ve limonatanın yerini alan modifiye edilmiş bir meyve suyu.

Tıbbi nedenlerle uygulanan diyetler

İnsanların beslenme tercihleri ​​bazen belirli gıda türlerine karşı hoşgörüsüzlük veya alerjiden etkilenir. Özel tıbbi ihtiyaçları olan kişiler için tıp uzmanları tarafından önerilebilecek, reçete edilebilecek veya uygulanabilecek diyet kalıpları da vardır.

 • DASH diyeti (Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları): Yüksek tansiyonu olanların diyetlerinin bir
  parçası olarak çok miktarda meyve, sebze, tam tahıllı ve az yağlı süt ürünleri tüketmeleri ve şekerli
  tatlandırılmış gıdalardan, kırmızı et ve yağlardan kaçınmaları önerisi. Bir Amerika Birleşik Devletleri devlet
  kuruluşu olan ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı tarafından tanıtılmıştır.
 • Diyabetik diyet: Diyabetli kişilere önerilen diyetler için bir şemsiye terim. Bilimsel toplulukta diyabetli
  insanlar için en iyi diyetin ne olduğu konusunda önemli bir anlaşmazlık var.
 • Elemental diyet: Yutmayı kolaylaştırmak için sıvı besinlerin tüketildiği tıbbi, sadece sıvı bir diyet.
 • Eliminasyon diyeti: Kişide olumsuz etkilere neden olan gıdaların eliminasyon işlemi ile belirlenmesi
  yöntemidir.
 • Glutensiz diyet: Arpa, çavdar ve buğdayda bulunan gluten proteininden kaçınan bir diyet. Çölyak hastalığı,
  çölyak dışı glüten duyarlılığı, glüten ataksisi, dermatitis herpetiformis ve buğday alerjisi gibi glütenle
  ilgili rahatsızlıkların tıbbi tedavisidir.
 • Glütensiz, kazeinsiz diyet: Süt ve peynirde yaygın olarak bulunan bir protein olan kazeinden de kaçınan
  glütensiz bir diyet. Bu diyet, otizm spektrum bozukluğunun tedavisinde etkinlik açısından araştırılmıştır.
 • Sağlıklı böbrek diyeti: Bu diyet, kronik böbrek hastalığından etkilenenler, böbrek enfeksiyonu olan tek böbreği
  olanlar ve başka böbrek yetmezliği çekenler içindir. Bu diyet tamamen farklı olan diyaliz diyeti değildir.
  Sağlıklı böbrek diyeti, böbreğin parçalanması zor olan büyük miktarlarda proteini kısıtlar, ancak özellikle
  potasyum ve fosfor açısından zengin yiyecek ve içecekleri sınırlar. Sıvı alımı da genellikle sınırlıdır.
 • Ketojenik diyet: Diyet ve vücut yağının enerjiye dönüştürüldüğü yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı bir diyet.
  Dirençli epilepsi için tıbbi tedavi olarak kullanılır.
 • Sıvı diyet: Sadece sıvıların tüketildiği bir diyet. Klinisyenler tarafından mide baypası sonrası [56] gibi
  tıbbi nedenlerle veya açlık grevinden kaynaklanan açlıktan ölümü önlemek için uygulanabilir.
 • Düşük FODMAP diyeti: Tüm fermente edilebilir karbonhidratların (FODMAP’ler) küresel olarak kısıtlanmasından
  oluşan bir diyet.
 • Hafif diyet
 • Spesifik karbonhidrat diyeti: Tahıllarda ve kompleks şekerlerde bulunan kompleks karbonhidratların alımını
  kısıtlamayı amaçlayan bir diyet.

Şok diyetler

Fad diyet, standart bir diyet önerisi olmaksızın ve genellikle makul olmayan hızlı kilo kaybı veya anlamsız sağlık iyileştirmeleri vaat eden, modadaki modalara benzer bir süre için popüler olan bir diyettir. Farklı yaklaşımlara ve kanıt temellerine sahip çeşitli diyetleri ve dolayısıyla farklı sonuçları, avantajları ve dezavantajları kapsayan, geçici bir diyetin ne olduğuna dair tek bir tanım yoktur, [60] ] ve sürekli değişiyor. [59] [60]Genel olarak, moda diyetler az çabayla kısa vadeli değişiklikler vaat eder ve bu nedenle sürdürülebilir sağlık yararları için gerekli olan tam diyet, tüm yaşam tarzı değişiklikleri konusunda tüketicileri eğitmekten yoksun olabilir. Fad diyetler genellikle haftada 1 kg’dan fazla hızlı kilo kaybı veya “detoksifikasyon” yoluyla sağlığın iyileştirilmesi gibi abartılı iddialarla ve hatta tehlikeli iddialarla desteklenir.

“Fad” niteliği zamanla, sosyal, kültürel ve öznel bakış açısına göre değişiklik gösterdiğinden, bu liste kapsamlı olamaz, ve fad diyetleri akdeniz diyeti gibi devam edebilir veya geçici moda olmayı bırakabilir. Bazılarının epilepsi veya obezite gibi terapötik endikasyonları vardır ve herkesin kilo vermesi veya daha iyi görünmesi için her derde deva olacak tek bedene uyan bir diyet yoktur. Diyetisyenler, beslenme açısından sağlıklı diyetleri sağlıksız olanlardan ayırt edebilen, düzenlenmiş bir meslektir.

Gıdaya özel diyetler

 • Alkali diyet
 • Bebek maması diyeti
 • Lahana çorbası diyeti
 • Etçil diyet
 • Temiz yemek
 • Kurabiye diyeti
 • Yumurta ve şarap diyeti
 • Besinleri birleştiren diyet: Belirli besin türlerinin bilinçli olarak birlikte veya ayrı olarak tüketildiği bir beslenme yaklaşımıdır. Örneğin, bazı kilo kontrol diyetleri, protein ve karbonhidratların aynı öğünde tüketilmemesi gerektiğini önermektedir.
 • Hayata Uygun Diyet: Protein ve karbonhidratların bir arada kullanılmaması, öğünlerde su içilmemesi ve süt ürünlerinden uzak durulması tavsiye edilir.
 • Meyvecilik
 • Glutensiz diyet, çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olan kişiler için gerekli olmakla birlikte, aynı zamanda bir moda haline geldi.
 • Greyfurt diyeti
 • Kuzu pirzolası ve ananas diyeti
 • Makrobiyotikler
 • Sabah muz diyeti
 • Mukussuz Diyet
 • Paleolitik diyet: İnsanların Paleolitik çağdaki yeme alışkanlıklarını veya bu alışkanlıklara dayandığını iddia eden modern beslenme planlarını ifade edebilir.
 • Pegan diyeti
 • Ravent diyeti
 • Süper gıda diyeti
 • Whole30 diyeti

vejetaryen diyetler

Vejetaryen diyet, eti hariç tutan bir diyettir. Vejetaryenler ayrıca hayvansal kaynaklı peynir mayası ve jelatin gibi hayvan kesiminin yan ürünlerini içeren gıdalardan da kaçınırlar.

 • Meyveci diyet: Ağırlıklı olarak çiğ meyveden oluşan bir diyet.
 • Lakto vejeteryanlık: Bazı süt türlerini içeren, ancak yumurta ve hayvansal peynir mayası içeren yiyecekleri içermeyen bir vejetaryen diyet. Hinduizm, Sihizm ve Jainizm dahil olmak üzere çeşitli dinlerin takipçileri arasında Ahimsa (zarar vermeme) ilkesine dayanan ortak bir diyet.
 • Ovo vejetaryenlik: Yumurta içeren, ancak süt ürünlerini içermeyen vejetaryen bir diyet.
 • Ovo-lakto vejetaryenlik: Yumurta ve süt ürünlerini içeren bir vejetaryen diyet.
 • Vegan diyeti: Vejetaryen diyetin çekimserliğine ek olarak veganlar hayvanlar tarafından üretilen yumurta, süt ürünleri veya bal gibi hiçbir ürünü kullanmazlar. Vegan felsefesi ve yaşam tarzı, sadece diyetten daha geniştir ve ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen herhangi bir ürünü kullanmaktan kaçınmayı ve genellikle hayvan refahı ve hayvan hakları için kampanya yürütmeyi içerir.

Yarı vejetaryen diyetler

 • Yarı vejetaryenlik: Etin ara sıra tüketildiği, ağırlıklı olarak vejeteryan bir diyet. Buna “esnek”, indirgeyici ve demitarian diyetleri dahildir [143] Bazen yarı vejetaryen ve esnek diyetler birbirinden farklı olarak tanımlanır; birincisi kırmızı etten kaçınma olarak tanımlanırken ikincisi sadece nadiren et yemeyi içerir.
 • Pescetarianism: Deniz ürünleri içeren ancak kümes hayvanları, diğer beyaz et veya memelilerden elde edilen etleri içeren bir diyet.
 • Pollotarianism: Kümes hayvanlarını içeren, ancak başka beyaz et, deniz ürünleri veya memelilerden et içermeyen bir diyet.
 • Kangatarian: Avustralya kökenli bir diyet. Vejetaryen beslenmede izin verilen besinlerin yanı sıra kanguru eti de tüketilmektedir. Ad, bir diyet terimi veya şimdiye kadar ciddiye alınması veya ironik olmayan bir şekilde kullanılması amaçlanan tanımlayıcı bir etiketten ziyade bir şaka olarak başlamış olabilecek bir protolojizmdir.
 • Gezegensel sağlık diyeti: Artan dünya nüfusunu beslemek, dünya çapında kötü beslenmeden kaynaklanan ölümlerin sayısını büyük ölçüde azaltmak ve doğal dünyanın çöküşünü önlemek için çevresel olarak sürdürülebilir olmak gibi amaçlara sahip diyet paradigmaları.
 • Bitki bazlı diyet: Hayvansal ürünlerin diyetin büyük bir bölümünü oluşturmadığı diyetleri tanımlayan geniş bir terim. Bazı tanımlara göre bitki temelli bir diyet tamamen vejetaryendir; diğerlerinde ise ara sıra et tüketirken bitki bazlı bir diyet uygulamak mümkündür.
Başa dön tuşu