Özellikle son yıllarda birçok kişi tarafından tercih edilen zayıflatan sebze diyeti listesi sağlıklı olmasının yanı sıra bitkisel gıdalar tüketilmektedir. Bu beslenme listesi aslında diyetten daha çok yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Günlük olarak alınması gereken kalorinizin miktarını bitkilerden karşılayan sebze diyeti hem sizin sağlıklı beslenmenizi hem de kilo verme amaçlıdır.

Sağlıklı bir yaşam tarzı için yapılan sebze diyeti, vücudunuz için son derece etkili ve önemlidir. Özellikle kronik rahatsızlıklarla baş etmeyi kolaylaştıran bu diyetin birçok faydası da vardır. Bunlar;

 • Kalp-damar hastalıkları ile mücadele etmede ve kronik rahatsızlıkları önlemede yardımcı olurken, diyabet oluşumunu da engellemektedir.
 • Kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olmaktadır.
 • Kolesterol ve diğer değerlerinizi olması gereken seviyelerde tutmaktadır.
 • Diş, diş eti ve deri sağlığınızı korumaktadır.
 • Doku onarımını ve hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır.
 • Yağ yakımını hızlandırırken kilo vermenizi kolaylaştırır.
 • Cildinizdeki ince çizgileri, kırışıklıkları azaltırken daha sağlıklı cilt üzerinde çok etkilidir.

Sebze Diyetinde Hangi Sebzeler Tüketilmelidir?

Bitkisel bazlı gıdaların tüketiminin son yıllarda artış gösterilmesi gerektiği hususunda uzmanlardan yorumlar alınmaktadır. Vücudun sağlığını korurken, tüm hücrelerin yenilenmesi, hastalıklara karşı önlem alması da bu diyetin tercih edilmesi konusunda ısrar edilmektedir. Sebze diyeti sırasında hangi sebzelerin tüketileceğine dair herhangi bir kafa karışıklığınız var ise bu düşüncelerde kurtulabilirsiniz. Çünkü herkesin rahatlıkla temin edebileceği ve yiyebileceği sebzeleri, porsiyon kontrolünü sağlayarak tüketmeniz yeterlidir. Alternatif birkaç sebze önerisi sunmak gerekirse;

 • Sebze olarak; brokoli, ıspanak, karnabahar, biber, pancar, enginar, lahana, patlıcan, deniz börülcesi, marul domates olabilir.
 • Baklagiller olarak; nohut, mercimek, soya fasulyesi, bezelye, barbunya, siyah fasulye tercih edebilirsiniz.
 • Meyveler grubunda ise; muz, çilek, armut, erik, dut, kiraz, vişne, portakal, ayva daha çabuk ulaşabileceğiniz meyvelerdir.
 • Tahıl grubundaki besin tüketiminizi arpa, kinoa, keten tohumu, kahverengi pirinç yönünden yapabilirsiniz.
 • Baharatlardan en faydalı olanları tarçın, kimyon, kekik, Hindistan cevizi, adaçayı, nane, defne yaprağı, fesleğen, dere otu kullanarak sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

İşlenmiş olan yiyecek türlerinden sucuk, sosis, salam bunlardan da bilhassa uzak durmalısınız. Soslardan da ketçap, mayonez, hardalı hem diyet listenizden hem de hayatınızdan çıkarmalısınız. Bu gıdalardan kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Hem sağlığınızı hem de diyetinizi etkileyecek olan bu gıdaların başında asidik gıdalar gelir. Alkol, kafeinli içecekler, asitli gazlı içecekler, kızartılmış ürünler, rafine bitkisel yağlar ve soğuk etlerdir. Zayıflatan sebze diyeti listesi içinde olmaması gereken gıdalar arasında karbonhidrat içeren gıdalarda vardır. Bunlar beyaz ekmek, mısır, pirinç, makarna ve özellikle fast food türü yiyeceklerdir. Bunlardan da kesinlikle uzak durmalısınız.

Etiketler:

,