5 yaşında da olsak 50 yaşında da olsak çikolata vazgeçemediğimiz yiyeceklerden biri. Peki bitter çikolata kilo aldırır mı? Çikolataların beyaz, Sütlü ve Bitter olmak üzere başlıca üç çeşidi satılır ve hepsi çikolata arasında eşit derecede popülerdir.

Bitter Çikolata Kilo Aldırır mı?

Enflamasyonu azaltabilen ve hücreleri oksidatif hasardan koruyan antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir. Bunlar birlikte kardiyovasküler hastalıklar, kanser, diyabet gelişimini de önleyebilir ve hatta alzheimer hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

Bu sağlık yararlarını elde etmek için bir kişinin en az %70 kakao içeriği içeren bitter çikolata tüketmesi gerekir. Önerilen tatlı tedavi dozu günde sadece 30-40 gram ile sınırlandırılmalıdır.

Bundan daha fazlasını yemek, kişinin çok fazla kalori tüketmesi ve mide bulantısına, hızlı kalp atışı ve uykusuzluğa neden olabilecek daha fazla kafein alması anlamına gelebilir.

Diyette ne kadar bitter çikolata yiyebilirim?

Sıkı bir diyet yapıyorsanız, her gün 28 grama kadar bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Günde 100 gr bitter çikolata yiyebilir miyim?

Günde 100 gram bitter çikolata, 604 kaloriye sahip olacak ve son derece sağlıksız olabilecek oldukça büyük bir miktardır.

Bitter çikolatanın kalorisi neden daha yüksektir?

Bitter çikolatadaki kalorilerin yaklaşık %65’i yağlardan gelir ve dolayısıyla kalorileri daha yüksektir.

Bitter çikolatanın kalorisi daha mı düşük?

Hayır, Bitter Çikolata kalori bakımından zengindir. Her 100 gram Bitter çikolata 604 kaloriye sahiptir.

Bitter Çikolatanın diğer çikolata çeşitlerinden farkı nedir?

Bitter Çikolata genellikle % 30 ila 85 arasında değişebilen daha yüksek bir Kakao içeriği yüzdesi içerir. Bu, Bitter, Sütlü ve Beyaz çikolata arasındaki temel ayrımdır ve onu acı tatlı bir karışım haline getirir.

Dikkatinizi çekebilir: 1 Kilogram Kaç Kaloridir?

Bitter Çikolata Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir 5 Yol

Bitter çikolatayı günlük tatlınız yapmak için size beş neden veriyoruz:

Metabolizmayı geliştirir: Bitter çikolata, kalorileri daha hızlı yakmanız için metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan tekli doymamış yağ asitleri veya MUFA’larla doludur. İngiltere’deki Queen Margaret Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, çikolatanın vücudumuzun yağ asitlerini sentezleme şeklini etkilediğini ve yağların ve karbonhidratların emilimini azalttığını gösterdi.

İnsülin yükselmesini önler: Bitter çikolatadaki sağlıklı yağlar, şekerin kan dolaşımına emilimini yavaşlatır ve bu nedenle, şekeri doğrudan yağ hücrelerine taşıyan korkunç insülin artışını önler. Yüksek insülin seviyeleri de vücudunuzun yağ yakma sistemini durdurur ve sizi tekrar acıktırır.

İstekleri frenler: Kopenhag Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bitter çikolatanın, kişiye tokluk hissi verdiği için hem tatlı, hem tuzlu hem de yağlı yiyeceklere yönelik istekleri ortadan kaldırdığını buldu. “Çikolata dostu” diyetin savunucuları, öğle ve akşam yemeklerinden 20 dakika önce ve beş dakika sonra çikolata yemenin iştahınızı yüzde 50’ye kadar azalttığını iddia ediyor. Uzmanlar, ara sıra çikolata yiyen diyetçilerin, kendilerini mahrum hissetmedikleri için kilo vermeyi de sürdürebildiklerini söylüyorlar.

Egzersizi teşvik eder: Çikolata, bol miktarda magnezyum kaynağı ile birleştirildiğinde daha az ağrıya yol açabilen anti-inflamatuar bileşenlere sahiptir. Kendinizi iyi hissettiğinizde egzersiz çok daha çekici görünür. Spor salonunda yorucu bir seanstan sonra ağrı varsa, geceleri yarım kilo bitter çikolata yiyin.

Mutlu bir zirve verir: Kilo kaybı, bitter çikolata yemenin tek avantajı değildir. Taraftarlar, bitter çikolatanın da “mutluluğu arttırdığını” söylüyor. Araştırmalar, düzenli tüketicilerin daha az stresli olduğunu, daha iyi uyuduğunu ve kan kolesterol ve kan basıncı düzeylerinin daha düşük olduğunu bulmuştur. Bitter çikolata ayrıca hücrelerimize zarar verebilecek serbest radikallerle savaşan antioksidanlarla yüklüdür.

Ancak buzdolabınızdaki o çikolataya ulaşmadan önce, 100 gramlık bir barda 546 kalori olduğunu unutmayın. Uzmanlar günde en fazla 28 gram bitter çikolata tavsiye ediyor!

Etiketler: