Kapatmak için ESC 'a basın

Çikolataların Kalorileri

11   Articles
11

Çikolata, yerken mutlu eden ancak kilo açısından üzebilecek bir yiyecektir. Çikolataların kalorileri kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlayacak.

Çikolata, kakao çekirdeklerinden yapılan tatlı bir şekerlemedir. Beslenme verileri (yağ, kalori, şeker vb.) seçtiğiniz türe bağlıdır. Çikolata bazı faydalar sağlayabilirken, ılımlılık bu tatlı ikramı daha sağlıklı tutmanın anahtarıdır.

Çikolata Kaç Kalori?

Tipik bir çikolata barı birkaç 100 kalori sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, toplam kalori, tedavide başka ne olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin fındık içeriyorsa kalorisi daha da yüksek olabilir.

Çikolatadaki kalorilere genellikle boş kaloriler veya öncelikle ilave şeker ve sağlıksız yağlar şeklinde enerji sağlayan gıdalar denir. USDA yönergeleri, şekeri günlük kalorilerinizin %10’u ile sınırlandırmanızı ve doymuş yağları da bu seviyenin altında tutmanızı önerir.

Çikolata Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından 1,4 onsluk bir bar (41g) tatlı veya bitter çikolata için sağlanmıştır:

  • Kalori : 216
  • Yağ : 13.6g
  • Sodyum : 8.2mg
  • Karbonhidratlar : 24.7g
  • Lif : 2.6g
  • Şekerler : 20g
  • Protein : 1.8g

Çikolatadaki karbonhidratlar

Çoğu çikolata çeşidi şeker bakımından yüksektir, bu nedenle karbonhidratlarda da yüksektir. Tek bir porsiyon standart çikolata, tatlı veya bitter, 20 gramı şeker olan 25 gram karbonhidrat içerir. Kabaca 2 ila 3 gram lif şeklindedir.

Çikolata genel olarak orta glisemik indeks (GI) derecesine sahipken, şeker ikameleriyle yapılırsa GI derecesi daha düşük olabilir. Belirli baharatlar (tarçın veya kişniş gibi) içeren çikolatanın da GI derecesi daha düşük olabilir.

Çikolatadaki Yağ Oranı

Çikolata, porsiyon başına yaklaşık 14 gram sağlayan önemli bir yağ kaynağıdır. Bu yağın çoğu, “kötü” kolesterol seviyelerini yükseltebilen tür olan doymuş yağdır. Çikolatada az miktarda çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ da vardır.

Çikolatadaki Protein Miktarı

Çikolata porsiyon başına yaklaşık 2 gram protein sağlar.

Çikolatadaki Vitamin ve Mineraller

Çikolata önemli bir vitamin ve mineral kaynağı değildir. Bununla birlikte, B12 vitamini, bakır, manganez, fosfor, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi bazı besin maddelerini az miktarda alacaksınız.

1 Dakika
0 21

Kalori canavarı sütlü çikolata kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalorisi ne öğren, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör. Sütlü Çikolata Besin Değeri Birim Seçiniz Miktar Birim Porsiyon (Orta)Parça (Küçük)PaketPaket (Küçük)Gram Besin 100 gr Porsiyon (Orta) Karbonhidrat (g) 54.1 5.41 Protein…

Devamını Oku
1 Dakika
0 12

Classic Antep fıstıklı çikolata kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalorisi ne öğren, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör. Classic Antep Fıstıklı Çikolata Besin Değeri Birim Seçiniz Miktar Birim Porsiyon (Orta)Paket (Kare)Paket (Küçük)Gram Besin 100 gr Porsiyon (Orta) Karbonhidrat (g) 46.0…

Devamını Oku
1 Dakika
0 29

Nestle Damak Gece Antep Fıstıklı Bitter Çikolata kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalorisi ne öğren, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör. Nestle Damak Gece Antep Fıstıklı Bitter Çikolata Besin Değeri Birim Seçiniz Miktar Birim PaketGram Besin 100 gr Paket Karbonhidrat…

Devamını Oku
1 Dakika
0 2

Diyabetliler için fındık dolgulu sütlü çikolata kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalorisi ne öğren, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör. Diyabetliler İçin Fındık Dolgulu Sütlü Çikolata Besin Değeri Birim Seçiniz Miktar Birim Porsiyon (Orta)Gram Besin 100 gr Porsiyon (Orta) Karbonhidrat…

Devamını Oku
6 Dakika
0 2

%60 Kakaolu Bitter Çikolata kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalorisi ne öğren, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör. %60 Kakaolu Bitter Çikolata Besin Değeri Birim Seçiniz Miktar Birim Paket (Küçük)Paket (Dikdörtgen)Paket (Mini)AdetGram Besin 100 gr Paket (Küçük) Karbonhidrat (g) 57.5…

Devamını Oku