Kapatmak için ESC 'a basın

Karbonhidratların Kalorileri

3   Articles
3

Kalori hesabı yapan bizler için karbonhidratların kalorileri önemlidir. Bu kategorimizde karbonhidratların kalori değerlerini paylaşıyoruz.

Karbonhidratlarda Kalite

En önemli şey, yemeyi seçtiğiniz karbonhidrat türüdür çünkü bazı kaynaklar diğerlerinden daha sağlıklıdır. Diyetteki karbonhidrat miktarı – yüksek veya düşük – diyetteki karbonhidrat türünden daha az önemlidir. Örneğin, tam buğday ekmeği, çavdar, arpa ve kinoa gibi sağlıklı tam tahıllar, yüksek oranda rafine edilmiş beyaz ekmek veya patates kızartmasından daha iyi seçimlerdir.

Birçok insanın karbonhidratlar konusunda kafası karışır, ancak karbonhidratları sağlıklı gıdalardan yemenin, tüketilen karbonhidratların gramını sınırlayan veya sayan katı bir diyet izlemekten daha önemli olduğunu unutmayın.

Karbonhidratlar nelerdir?

Karbonhidratlar, ekmek, fasulye, süt, patlamış mısır, patates, kurabiye, spagetti, alkolsüz içecekler, mısır ve vişneli turta gibi hem sağlıklı hem de sağlıksız yiyeceklerin geniş bir yelpazesinde bulunur. Ayrıca çeşitli şekillerde gelirler. En yaygın ve bol formlar şekerler, lifler ve nişastalardır.

Karbonhidrat içeriği yüksek besinler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Karbonhidratlar vücuda, vücut fonksiyonlarını ve fiziksel aktiviteyi desteklemek için kullanılan enerjiye dönüştürülen glikoz sağlar. Ancak karbonhidrat kalitesi önemlidir; Bazı karbonhidrat açısından zengin gıda türleri diğerlerinden daha iyidir:

  • En sağlıklı karbonhidrat kaynakları – işlenmemiş veya minimum düzeyde işlenmiş tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve fasulyeler – vitaminler, mineraller, lif ve bir dizi önemli bitkisel besin sağlayarak sağlığı destekler.
  • Sağlıksız karbonhidrat kaynakları arasında beyaz ekmek, hamur işleri, gazlı içecekler ve diğer yüksek oranda işlenmiş veya rafine edilmiş gıdalar bulunur. Bu maddeler, kilo alımına katkıda bulunabilecek, kilo kaybını engelleyebilecek ve diyabet ve kalp hastalığını teşvik edebilecek kolayca sindirilen karbonhidratlar içerir.

Diyetinize sağlıklı karbonhidratlar eklemek için şu ipuçlarını deneyin:

1. Güne tam tahıllarla başlayın.
Çelik kesilmiş veya eski moda yulaf (hızlı yulaf ezmesi değil) gibi sıcak bir mısır gevreği veya bileşen listesinde tam tahılı ilk sırada listeleyen ve şekeri düşük olan soğuk bir tahıl deneyin. İyi bir kural: Porsiyon başına en az 4 gram lif ve 8 gramdan az şeker içeren bir tahıl seçin.

2. Öğle yemeği veya atıştırmalıklar için tam tahıllı ekmekler kullanın.
Tam tahıllı bir ekmeği nasıl bulacağınız konusunda kafanız mı karıştı? İlk bileşen olarak tam buğday, kepekli çavdar veya diğer bazı tam tahılları listeleyen ve daha da iyisi, yüzde 100 tam buğday ekmeği gibi yalnızca tam tahıllarla yapılan ekmeği arayın.

3. Ayrıca ekmek reyonunun ötesine bakın.
Tam buğday ekmeği genellikle ince öğütülmüş unla yapılır ve ekmek ürünleri genellikle sodyumda yüksektir. Ekmek yerine, esmer pirinç veya kinoa gibi tam tahıllı salataları deneyin.

4. Meyve suyu yerine bütün meyveyi seçin.
Bir portakal, 12 onsluk bir bardak portakal suyunun iki katı kadar lif ve yarısı kadar şeker içerir.

5. Patatesleri uzatın ve onun yerine fasulyeleri getirin.
Kilo alımını teşvik ettiği tespit edilen patatesleri doldurmak yerine, yavaş sindirilen mükemmel bir karbonhidrat kaynağı olarak fasulyeyi seçin. Fasulye ve nohut gibi diğer baklagiller de sağlıklı bir protein dozu sağlar.

P

Patates Cipsi Kaç Kalori?

1 Dakika
0 14
1 Dakika
0 14

Diyetlerin düşmanı patates cipsi kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalorisi ne öğren, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör. Patates Cipsi Besin Değeri Birim Seçiniz Miktar Birim Porsiyon (Orta)Adet (Büyük)Adet (Orta)Adet (Küçük)Gram Besin 100 gr Porsiyon (Orta) Karbonhidrat (g) 7.74546125461 10.4563726937…

Devamını Oku
2 Dakika
0 30

Tam buğday ekmeği kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalorisi ne öğren, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör. Tam Buğday Ekmeği Besin Değeri Birim Seçiniz Miktar Birim Dilim (İnce)Dilim (Kalın)Dilim (Orta)Dilim (Çok İnce)AdetAdet (Orta)Dilim (Yarım)Yarım EkmekBütünGram Besin 100 gr Dilim (İnce)…

Devamını Oku