Bu makalemizde Kendinize en ideal diyeti nasıl seçersiniz konusunu ele alacağız. Bilindiği gibi diyet konusu bir çok kişi tarafından sorun edilen bir konudur. Herbalife beslenme uzmanı Susan Bowerman, yaşam tarzınıza, bütçenize, diyet tercihlerinize ve çabanıza göre en iyi diyeti seçmeniz gerektiğini açıklıyor ve en ideal diyeti seçmek için önerilerini paylaşıyor. Genel olarak, diyete başlayan kişilerle ilgili en hassas noktalar, diyetlerinin geçmişi ve nasıl fit olmayı seçtikleridir. Geçmişte elde edilen en yüksek ve en düşük ağırlık değerleri çaba ve beklentiler doğrultusundadır. Bu ipuçlarına ek olarak, Susan Bowerman kişiselleştirilmiş bir beslenme programına karar vermek için bilgi verdi.

Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Olmalı?

Bu bölümde sağlıklı bir diyet nasıl olmalı konusunu ele alacağız. İdeal diyet enerjiniz yaklaşık %20 yağ, %15 protein ve %60 karbonhidrattan oluşuyorsa, doğru şeyi yapıyorsunuz demektir. Yiyecekleri evde kabul etmek, uygunluk ve uygulanabilirlik açısından önemlidir. Beslenme ve beslenme uzmanı FatoşÖzcan ideal beslenmeyi şöyle tanımlıyor: Bir kişinin yaşı, cinsiyeti, diyeti, tıbbi geçmişi ve fiziksel aktivite düzeyi değerlendirildikten sonra, kilo vermek için en ideal diyetin günde 600-1000 kalori eksik olduğu tahmin edilmektedir. Elbette konu kilo vermek olduğunda kadın ve erkek arasında farklılıklar vardır. Bu farklılık erkeklerin lehinedir. Erkekler kadınlara göre daha yüksek bazal metabolizma hızına ve daha az vücut yağına sahiptir. Yemek yedikten sonra metabolizma hızlanarak ateşe neden olur. Karbonhidratlar ve yağlar metabolizmayı %6, proteini %30 artırır.

Diyette Uyulması Gereken Kurallar

Makalemizin bu bölümünde ise diyette uyulması gereken kurallar konusunu ele almak olacaktır. Bu kurallar;

  • Azar azar ve sık yiyin
  • Üç ana öğün ve üç ara öğün deneyin.
  • Bol su için ve yiyecekleri iyi çiğneyin
  • Nişastalı ve posalı yiyecekler tüketin
  • Toplam yağ, karbonhidrat ve protein oranını ayarlar
  • Şeker ve tuz açısından zengin gıdaların tüketimini azaltın
  • Alkollü içecekler içmeyin

Bu makalemizde Kendinize en ideal diyeti nasıl seçersiniz Konusunu ele aldık. Bunun yanında bu kan grubu ile ilgili gerekli olan bilgileri sizlere verdik. Umarız sizler için faydalı bir çalışma olmuştur.