Diyet yapan bir çok insan diyette meyve yenir mi bu sorunun cevabını arıyor. Sizler için diyette yenmesi gereken meyveler neler bundan bahsedeceğiz.

Meyve kilo verdirir mi diye soracak olursak; meyveler genellikle düşük kalorili ve yüksek lif içeriğine sahiptir ve bu nedenle kilo vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca, meyveler yüksek miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir ve bu nedenle sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Ancak, meyvelerin kilo vermeye direkt olarak yardımcı olduğunu iddia etmek yanlış olabilir. Kilo verme, enerji alımının ve harcanmasının denge halinde olması ile mümkündür. Meyvelerin yanı sıra, sağlıklı ve dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz programı kilo vermeyi destekleyebilir.

Diyette Yenmesi Gereken Meyveler hangileri?

Diyette hangi meyveler yenir göz atalım:

 • Elma: Elma, fiber, vitamin C ve antioksidan içeriği yüksek bir meyvedir ve kilo verme çabasında yardımcı olabilir.
 • Avokado: Avokado, zengin bir yağ kaynağıdır ve diyet yaparken enerji sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, kalp sağlığı için faydalı olan mononötrien ve potasyum içerir.
 • Greyfurt: Greyfurt, düşük kalorili ve yüksek C vitamini içeriği nedeniyle diyet yapmak isteyenler için uygun bir seçimdir.
 • Papaya: Papaya, enzimler içeren ve sindirimi kolaylaştıran bir meyvedir ve kilo verme çabasında yardımcı olabilir.
 • Mango: Mango, yüksek oranda vitamin C, A ve E içeren yüksek antioksidan içeriği nedeniyle diyet yapmak isteyenler için uygun bir seçimdir.

Her kişinin diyet ihtiyacı farklıdır, bu nedenle diyetinize eklemek istediğiniz meyveleri doktorunuz veya bir diyetisyenle konuşmanız önerilir.

diyette meyve porsiyonları nasıl olmalıdır?

Diyette meyve porsiyonları kişinin enerji ihtiyacına, kilo durumuna ve diyet amaçlarına göre değişebilir. Genel olarak, bir porsiyon meyve yaklaşık olarak bir madde meyve veya 1/2 bardak küçük meyve suları olarak tanımlanabilir.

Örneğin, bir porsiyon meyve olarak bir elma, yarım mavi dolu mamaliga, 15 küçük erik veya yarım maviv dolu porsiyonu küçük kayısı tanımlanabilir. Ayrıca, bir porsiyon sıkı bir diyet yaparken daha küçük olabilir ve daha büyük bir porsiyon daha rahat bir diyet yaparken tanımlanabilir.

hangi meyveler kilo verdirir?

azı meyveler kilo verme çabasında yardımcı olabilir çünkü düşük kalorili, yüksek su oranlı ve sindirimi kolaydırlar. Aşağıdaki meyveler kilo verme çabasında yardımcı olabilir:

 • Elma: Elma, fiber, vitamin C ve antioksidan içeriği yüksek bir meyvedir ve kilo verme çabasında yardımcı olabilir.
 • Greyfurt: Greyfurt, düşük kalorili ve yüksek C vitamini içeriği nedeniyle diyet yapmak isteyenler için uygun bir seçimdir.
 • Papaya: Papaya, enzimler içeren ve sindirimi kolaylaştıran bir meyvedir ve kilo verme çabasında yardımcı olabilir.
 • Çilek: Çilek, düşük kalorili ve yüksek C vitamini içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir.
 • Karpuz: Karpuz, düşük kalorili ve yüksek su oranı nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir.

zayıflatan kuru meyveler

Bazı kuru meyveler, düşük kalorili ve yüksek lif içeriği nedeniyle kilo vermeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki kuru meyveler diyetinize dahil ederek zayıflama hedeflerinize ulaşmaya çalışabilirsiniz:

 • Üzüm: Düşük kalorili ve yüksek lif içeriği nedeniyle üzüm, kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Üzüm çekirdeği: Üzüm çekirdekleri, yüksek miktarda protein ve lif içerir.
 • Kayısı: Kayısı, yüksek miktarda vitamini ve mineral içeren düşük kalorili bir kuru meyvedir.
 • Kurutulmuş erik: Kurutulmuş erik, düşük kalorili ve yüksek lif içeriği nedeniyle kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Kurutulmuş muz: Kurutulmuş muz, yüksek miktarda potasyum ve lif içeren düşük kalorili bir kuru meyvedir.

Bu kuru meyveleri yemeğinizin yanında ya da ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

sadece meyve yiyerek kaç kilo verilir?

Sadece meyve yiyerek kaç kilo verileceği kişinin enerji ihtiyacı, kilo durumu, yaşı, aktivite düzeyi gibi faktörlere bağlıdır. Meyveler düşük kalorili ve yüksek fiber içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir, ancak sadece meyve yiyerek yeterli enerji alınmazsa vücut yağlarını yakmak için gerekli enerjiyi sağlayamayacaktır.

Ayrıca, sadece meyve yiyerek sağlıklı bir diyet sağlanmaz ve vücudun gerekli olan diğer besinleri alamayabilir. Kilo verme çabasında sağlıklı bir diyet, dengeli bir beslenme ve egzersiz programı ile birlikte yapılması önerilir.

diyette akşam meyve yenir mi?

Evet, diyetlerde akşam yemeğinden sonra meyve tüketmek mümkündür. Ancak, bazı diyet uzmanları meyve tüketiminin daha çok gün boyunca yapılmasını önerir, çünkü meyvelerin içeriğindeki fruktoz (şeker) akşam yemeğinden sonra vücut tarafından daha yavaş metabolize edilir ve kilo alımına yol açabilir.

diyette yenmemesi gereken meyveler

Her meyve diyet yapmak isteyenler için uygun değildir ve diyetinizde sınırlı miktarda veya hiç tüketilmemesi gereken bazı meyveler vardır. Aşağıdaki meyveler diyetinizde sınırlı miktarda veya hiç tüketilmemesi gereken meyvelerdir:

 • Avokado: Avokado yüksek yağ içeriği nedeniyle diyet yapmak isteyenler için uygun değildir.
 • Muz: Muz yüksek şeker içeriği nedeniyle diyet yapmak isteyenler için uygun değildir.
 • Mango: Mango yüksek şeker içeriği nedeniyle diyet yapmak isteyenler için uygun değildir.
 • Ananas: Ananas yüksek şeker içeriği nedeniyle diyet yapmak isteyenler için uygun değildir.

Her kişinin diyet ihtiyacı farklıdır, bu nedenle diyetinize eklemek istediğiniz yiyecekleri doktorunuz veya bir diyetisyenle konuşmanız önerilir.

Diyette karpuz yenir mi?

Evet, karpuz diyette yenir. Karpuz, düşük kalorili ve yüksek su oranı nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, yüksek miktarda vitamin C, A ve potasyum içerir ve sindirimi kolaylaştırır. Ancak, karpuzun yüksek şeker içeriği de dikkate alınmalıdır. Eğer diyetiniz şeker miktarını sınırlandırıyorsa, karpuzun miktarını sınırlandırabilirsiniz.

Diyette hurma yenir mi?

Evet, hurma diyette yenir. Hurma, yüksek oranda potasyum, demir, magnezyum ve antioksidan içeren sağlıklı bir yiyecektir. Ancak, hurma da şeker içerir ve diyetinizde şeker miktarını sınırlandırıyorsanız, hurmanın miktarını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Diyette kavun yenir mi?

Evet, kavun diyette yenir. Kavun, yüksek su oranı nedeniyle düşük kalorili ve sindirimi kolay bir meyvedir. Ayrıca, vitamin C, A ve potasyum içerir ve antioksidan içeriği vardır. Ancak, kavun da şeker içerir ve diyetinizde şeker miktarını sınırlandırıyorsanız, kavunun miktarını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Diyette çilek yenir mi?

Evet, çilek diyette yenir. Çilek, düşük kalorili ve yüksek C vitamini içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, antioksidan içeriği yüksek ve sindirimi kolay bir meyvedir.

Diyette ayva yenir mi?

Evet, ayva diyette yenir. Ayva, düşük kalorili ve yüksek su oranı nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, vitamin C, A ve potasyum içerir ve antioksidan içeriği vardır. Ancak, ayva da şeker içerir ve diyetinizde şeker miktarını sınırlandırıyorsanız, ayvanın miktarını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

Diyette portakal yenir mi?

Evet, portakal diyette yenir. Portakal, yüksek oranda vitamin C ve antioksidan içeren sağlıklı bir meyvedir. Ayrıca, düşük kalorili ve sindirimi kolaydır.

diyette kiraz yenir mi?

Evet, kiraz diyette yenir. Kiraz, düşük kalorili ve yüksek fiber içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, vitamin C ve antioksidan içeriği yüksek bir meyvedir.

diyette armut yenir mi?

Evet, armut diyette yenir. Armut, düşük kalorili ve yüksek fiber içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, vitamin C, A ve potasyum içerir ve antioksidan içeriği vardır. Ancak, armut da şeker içerir ve diyetinizde şeker miktarını sınırlandırıyorsanız, armutun miktarını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

diyette erik yenir mi?

Evet, erik diyette yenir. Erik, düşük kalorili ve yüksek fiber içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, vitamin C, A ve potasyum içerir ve antioksidan içeriği vardır. Ancak, erik de şeker içerir ve diyetinizde şeker miktarını sınırlandırıyorsanız, eriğin miktarını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

diyette şeftali yenir mi?

Şeftali diyette yenir mi diye soracak olursanız cevabımız evet, şeftali diyette yenir. Şeftali, düşük kalorili ve yüksek su oranı nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, vitamin C, A ve potasyum içerir ve antioksidan içeriği vardır.

diyette kuru üzüm yenir mi?

Evet, kuru üzüm diyette yenir. Ancak, kuru üzüm yüksek şeker içeriği nedeniyle kilo verme çabasında sınırlı miktarda tüketilmelidir. Ayrıca, kuru üzüm kalori açısından yoğun bir yiyecektir ve diyetinize eklemeniz gereken miktarı kontrol etmelisiniz.

diyette dut yenir mi?

Evet, dut diyette yenir. Dut, düşük kalorili ve yüksek fiber içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, vitamin C, A ve potasyum içerir ve antioksidan içeriği vardır. Ancak, dut da şeker içerir ve diyetinizde şeker miktarını sınırlandırıyorsanız, dutun miktarını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

diyette kuru incir yenir mi?

Evet, kuru incir diyette yenir. Ancak, kuru incir yüksek şeker içeriği nedeniyle kilo verme çabasında sınırlı miktarda tüketilmelidir. Ayrıca, kuru incir kalori açısından yoğun bir yiyecektir ve diyetinize eklemeniz gereken miktarı kontrol etmelisiniz.

diyette kayısı yenir mi?

Evet, kayısı diyette yenir. Kayısı, düşük kalorili ve yüksek fiber içeriği nedeniyle kilo verme çabasında yardımcı olabilir. Ayrıca, vitamin A, C ve potasyum içerir ve antioksidan içeriği vardır. Ancak, kayısı da şeker içerir ve diyetinizde şeker miktarını sınırlandırıyorsanız, kayısının miktarını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz.

ananas diyette yenir mi?

Ananas, yüksek şeker içerdiği için diyette önerilen meyvelerden biri değildir.

diyette yaş incir yenir mi?

Evet, diyetlerde yaş incir tüketilebilir. Yaş incir, düşük kalorili ve yüksek lif içeriği nedeniyle diyetlerde tercih edilen bir meyve türüdür. Ayrıca, vitamin, mineral ve antioksidan içeriği sayesinde sağlıklı bir besin kaynağıdır.

Ancak, yaş incir tüketiminin miktarı diyetinizin amacına ve kilo verme hedeflerinize göre değişebilir.

Diyette hangi meyveler yenmeli size bunlardan uzun uzadıya bahsetmiş olduk. Diyetlerde meyve tüketimi, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programının bir parçasıdır.

Meyveler, düşük kalorili, yüksek lif içeriği, vitamin, mineral ve antioksidan içeriği sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir ve sağlıklı bir besin kaynağı olarak kabul edilir.

Tercihinizi, yüksek kalorili ve yüksek şeker içeriğine sahip meyvelerden yana kullanmak yerine, düşük kalorili ve yüksek lif içeriğine sahip olan meyvelerden yana kullanmanız kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Herkesin kilo verme ihtiyacı ve hedefi farklıdır, bu nedenle kilo verme hedeflerinize ulaşmak için diyetinizi ve egzersiz programınızı bir diyetisyen veya doktorunuzla konuşmanız en doğrusu olacaktır.

Kategori:

Etiketler:

,