Leziz salatalardan akdeniz makarna salatası kaç kalori? Kalori hesabını yap, kalori hesaplaması sonucunda kalori değerlerini gör, kalorisi ne öğren.

Akdeniz Makarna Salatası Besin Değeri

Birim Seçiniz

 • Besin
 • 100 gr
 • Porsiyon (Orta)
 • Karbonhidrat (g)
 • 39.7383292383
 • 80.8674999999
 • Protein (g)
 • 8.61216216216
 • 17.52575
 • Yağ (g)
 • 3.07788697789
 • 6.26350000001
 • Lif (g)
 • 3.29361179361
 • 6.7025
 • Kolesterol (mg)
 • 3.90663390663
 • 7.94999999999
 • Sodyum (mg)
 • 195.30958231
 • 397.455000001
 • Potasyum (mg)
 • 90.8476658477
 • 184.875
 • Kalsiyum (mg)
 • 43.8058968059
 • 89.145
 • Vitamin A (iu)
 • 166.87960688
 • 339.600000001
 • Vitamin C (mg)
 • 7.20515970516
 • 14.6625
 • Demir
 • 0.353808353808
 • 0.719999999999

Akdeniz Makarna Salatası Kaç Kalori?

Akdeniz makarna salatasının 100 gramında 222 kalori bulunmaktadır ve besin değeri olarak: 9 gr protein, 3.08 gr yağ, 40 gr karbonhidrat içermektedir. 1 Porsiyonda 450.66 kcal ve 203 gr vardır. Büyük porsiyonda 666 kcal ve 300 gr vardır.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde 89,15 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Akdeniz Makarna Salatası yiyerek de alabiliyoruz. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Akdeniz Makarna Salatası yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde ortalama 452,47 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Akdeniz Makarna Salatası içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde yaklaşık olarak 80,87 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde yaklaşık olarak 7,95 mg kolesterol bulunmaktadır.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan Lif’in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Akdeniz Makarna Salatası yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde 6,7 g olarak bulunuyor.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde yaklaşık olarak 0,72 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Akdeniz Makarna Salatası tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde 6,26 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Akdeniz Makarna Salatası yiyeceği de var. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde yaklaşık olarak 184,88 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Akdeniz Makarna Salatası tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Protein bulunuyor. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Akdeniz Makarna Salatası dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Akdeniz Makarna Salatası içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de 17,53 g Protein bulunuyor.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Akdeniz Makarna Salatası ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde yaklaşık olarak 397,46 mg sodyum bulunuyor. Peki Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Akdeniz Makarna Salatası yiyerek sodyum almış olursunuz.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Akdeniz Makarna Salatası içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde yaklaşık olarak 339,6 iu A Vitamini bulunur. Akdeniz Makarna Salatası tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Akdeniz Makarna Salatası İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Akdeniz Makarna Salatası içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Akdeniz Makarna Salatası yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Akdeniz Makarna Salatası içerisinde 14,66 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Etiketler: